Biyometrik Fotoğraf Nedir?

Biyometrik fotoğraf şu anda bir çok konsolosluk tarafından istenilen, belli ölçü ve özelliklerde olan bir fotoğraftır.

Biyometrik  fotoğraf için aranan özellikler aşağıdaki örnekler gibidir.

 

Fotoğraf ebadı 3,5cm x 4,5cm'dir

Biyometrik Resim

 

Saç bitiminden çeneye kadar olan mesafe 3,2-3,6cm sınırları içinde olmalıdır

Biyometrik Fotoğraf

 

Resim üzerinde yüz tam ortalanmis ve çene ucundan saçlarin basladigi bölgeye kadar sag ve sol yüz hatlari tamamen görünür olmali. Yüz kisminin yüksekligi resmin yüzde 70 ila 80`ini kapsamalidir (yüz yüksekligi 32 ile 36 mm arasinda olmalidir). Kisinin yüz kismi küçültülmeden basi (saç modeli de görünür sekilde) tamamen görünür olmali.

Biyometrik Resim

 

Yüzün her kismi keskin,net ve kontrasti iyi olmali.

Biyometrik Fotoğraf

 

Yüze eşit ölçüde işık yansıtılmalı, refleksiyon veya gölgeler olmamali. Ayrica gözler kirmizi çikmamali.

Biyometrik Resim

 

Arka fon tek renk, açik, desensiz (tercihen nötr gri tonda) olmali. Yüze ve saçlara iyi bir kontrast olusturmali. Açik renk saçlarda mümkünse orta tonda bir gri, koyu renk saçlarda açik gri arka fon olmali. Resim üzerinde sadece kisinin kendisi görülmeli, (baska kisiler veya objeler resimde yer almamali, özellikle küçük çocuklarda dikkat edilmeli.) Arka fonda gölgeler olusmamali.

Biyometrik Fotoğraf

 

Resim yüksek kaliteli kagit üzerine basilmali ve asgari 600 dpi de çekilmeli (leke ve bükülmeler olmamali). Resim üzerinde renkler nötr olmali ve yüzün dogal renklerini yansitmali.

Biyometrik Resim

 

Basin öne egik veya herhangi bir tarafa dönük (yari profil) olmasi kabul edilmez. Kisi nötr bir yüz ifadesi ile agzi kapali olarak ve dogrudan kameraya bakarken resmi çekilmelidir.

Biyometrik Fotoğraf

 

Gözler açik, iyi görünür sekilde olmali. Gözlerin önü saç veya gözlük çerçevesi ile kapatilmamali

Biyometrik Resim

 

Gözler açik ve net bir sekilde görünüyor olmali (gözlük cami üzerinde yansimalar olmamali, renkli cam veya günes gözlügü olmamali). Gözlük caminin kenari veya çerçeve göz önüne gelmemeli.

Biyometrik Fotoğraf

 

Baş örtülü vesikalik resimler genellikle kabul edilmemektedir. Dini sebeplerden dolayi münferit olarak istisnalara izin verilmektedir. Bu durumda yüz, çene ucundan alina kadar görünür olmali. Yüzün üzerinde gölgeler olusmamali.

Biyometrik Resim

TOP